Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/g2bb4330/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 27 Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.input_encoding is deprecated in /home/g2bb4330/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 28 Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.output_encoding is deprecated in /home/g2bb4330/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 29  „Rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży” - realizacja programu w naszej szkole

„Rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży” - realizacja programu w naszej szkole

Nasze gimnazjum wspólnie z Biblioteką Złote Łany – filią osiedlową Książnicy Beskidzkiej, od września do marca roku szkolnego 2014/2015 realizowało program Biblioteki Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego głównym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W ramach tego programu w październiku klasy pierwsze gimnazjum uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w bibliotece osiedlowej. Pracownik biblioteki pokazał uczniom księgozbiór i wyjaśnił, jak z niego korzystać. Następnie uczniowie wysłuchali prelekcji i obejrzeli prezentacje przygotowane przez bibliotekarzy na temat podziału literatury fantastycznej, Biblioteki Rockowej, materiałów gromadzonych w bibliotece, sposobu ich udostępniania w Bibliosferze oraz Czeskim Centrum Informacji i Edukacji. Po zakończeniu zajęć uczniowie wypełnili ankiety dotyczące funkcjonowania i usług czytelniczych w bibliotece osiedlowej.  

 W listopadzie uczniowie klas drugich spotkali się z bibliotekarzem Działu Informacyjno-Bibliograficznego i Zbiorów Regionalnych Książnicy Beskidzkiej, który przybliżył im w interesujący sposób obyczajowości górali beskidzkich. Wykład był zilustrowany bardzo ciekawą prezentacją dotyczącą całorocznych zwyczajów mieszkańców Beskidu, a także eksponatami znajdującymi się w dziale regionalnym. Na zakończenie zajęć uczniowie wypełnili krzyżówkę tematyczną, która sprawiła im wiele zabawy. Na pamiątkę spotkania wszyscy otrzymali czasopismo „Beskidy” oraz zakładki do książek. W grudniu biblioteka szkolna ogłosiła konkurs dla uczniów gimnazjum. Polegał on na napisaniu recenzji książki „Ostatnio czytałem i polecam…”, opowiadania o tematyce fantastycznej lub wykonaniu zakładki do książki. Na konkurs wpłynęło 51 prac – najwięcej zakładek. Jury nagrodziło: w kategorii recenzji Patrycję Sojkę 1b, w kategorii opowiadania Monikę Mrowiec 2b, w kategorii zakładek: I m. Wiktorię Sławińską 1a, II m. Tomasza Pisarskiego 1a, III m. Klaudię Szarek 1b. Wyróżnienia przyznano Dawidowi Beince 1b, Igorowi Mrowcowi 1a, Justynie Perkowskiej 2a. Wszystkie zakładki zostały zaprezentowane na wystawie w bibliotece szkolnej. Uczniowie otrzymali nagrody w postaci: biletów otwartych do kina Helios, filmów, książek oraz maskotek. Wszystkie nagrody ufundowali sponsorzy: Helios S.A. Czeskie Centrum Informacji i Edukacji Bibliosfera Złote Łany oraz księgarnia „Klimczok”.W marcu gościliśmy bibliotekarzy z filii „Złote Łany” na lekcjach w naszym gimnazjum. Rozmawiali oni z młodzieżą na temat hobby i sposobów spędzania wolnego czasu. Proponowali udział w bardzo interesujących zajęciach organizowanych przez bibliotekę: Młodzieżowym Klubie Literackim „Wiry fantazji”, klubie miłośników gier komputerowych oraz Rockowej Bibliotece. Więcej bieżących informacji o działalności filii można znaleźć pod adresem http://bibliotekazlotelany.blox.pl/html

 

Autorki: Magdalena Stajewska, Monika Girtler - Jamka

 

 

 

Certyfikaty

banner2
szkola